home > TAI Protokol

TAI Protokol

Üniversitemiz ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında eğitim, öğretim ve araştırmaya ilişkin işbirliğini geliştirmeyi ve yerleştirmeyi amaçlayan bir protokol imzalandı. Rektörlük Senato Salonu’nda imza töreni gerçekleşen protokole Eskişehir Osmangazi Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen, TUSAŞ adına ise Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı imza koydu.

Protokolün imzalanması öncesinde konuşan Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen ülkemizin savunma sanayii alanında önemli bir seviyeye geldiğini söyledi. Üniversitelerin önemli görevlerinden birinin de bulunduğu bölgenin altyapısını kullanarak, çevresinin ihtiyaçlarına cevap vermek olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Gönen, bu noktada Eskişehir’in sahip olduğu önemli havacılık altyapısının kullanılacak olmasına dikkat çekti. Prof. Dr. Hasan Gönen, işbirliği konusundaki olumlu yaklaşımları için Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı’nın şahsında TUSAŞ’a teşekkür etti.   

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, eğer milli uçağımızı, helikopterimizi ve uydumuzu kendimiz yapacaksak bunun ancak işbirliği içerisinde yeteneklerin ortaya konmasıyla mümkün olabileceğini ifade etti. Muharrem Dörtkaşlı, diğer ülkelerin havacılık alanında 60-70 yılda yaptığını ülke olarak bizim 5-10 yılda yapabileceğimizi söyledi. Havacılık alanında sanayi ve üniversite arasında işbirliği yapılması gereğine özellikle işaret eden Muharrem Dörtkaşlı, bu sayede üretilen ürünlerin özgün ve yüksek katma değerli hale gelebileceğini ve öğrencilerin nitelikli yetişebileceğini ifade etti. Konuşmaların ardından taraflar protokolü imzalarken, ESOGÜ Hezarfen Havacılık Kulübü tarafından da TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’ya plaket takdimi yapıldı.

TUSAS-Esk
TUSAS-Esk
Created using LightBox Video Web Gallery Creator