TR | EN
BİLGİ

Makine Mühendisliği Bölümü ilk kez 1970 yılında Eskişehir, Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi olarak kurulan Akademi bünyesinde eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamıştır. 1993 yılından itibaren Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi bünyesine katılmıştır.

Bölümümüzde yaklaşık olarak 40 yıldan beri 2668 Makine Mühendisi mezun olmuştur.

Makine Mühendisliği Bölümümüzde, beş ana bilim dalı bulunmaktadır. Bu ana bilim dalları Mekanik, Termodinamik, Enerji, Konstrüksiyon ve İmalat, Makine Teorisi ve Dinamiği'dir. Bu anabilim dalları da bilim dallarına ayrılmaktadır.

Bölümümüzde Normal Öğretimde 500, II. Öğretimde 500 öğrenci olmak üzere toplam 1000 öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca yaklaşık 100 adet Makine Mühendisi de Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi olarak Fen Bilimleri Enstitüsü'ne kayıtlıdır. Bu öğrencilere her yıl belirlenen kontenjanlarla yenileri eklenmektedir.

Bölümümüzde Malzeme, Isı Tekniği, Takım Tezgahları, Hidrolik Makineler, Motor ve Motorlu taşıtlar, CAD Laboratuarları bulunmaktadır. Bölümümüzde 4 Profesör, 5 Doçent, 7 Yardımcı Doçent, 1 Öğretim Görevlisi ve 13 öğretim elemanı ile 3 Laboratuar Teknisyeni görev yapmaktadır.

Bölümümüzde 2008-2009 Akademik yılından itibaren asgari %30 İngilizce eğitime başlanmış olup, 1 yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı zorunlu tutulmaktadır.

Prof.Dr. Zekeriya ALTAÇ

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı